środa, 11 października 2017

Świdnica cz. 1

Nie byłbym sobą, gdybym nie opisał swojego miasta w którym się urodziłem, wychowałem i spędziłem kawał swojego życia. Chociaż już tam nie mieszkam, to jednak często tam wracam i zazwyczaj jest moim przystankiem po drodze w Sudety.  Dlatego dzisiaj będzie o Świdnicy. Doszedłem jednak do wniosku, że napiszę to w kilku częściach, ponieważ pisząc o wszystkim na raz zanudziłbym niejednego czytelnika. Na początek będą trzy atrakcje, w tym jedna z wioski pod Świdnicą.

widok na Ślężę z wieży ratuszowej

Wieża ratuszowa

Poprzednia wieża ratuszowa zawaliła się w 1967 roku. Została odbudowana dopiero w 2012 roku i dzisiaj służy głównie celom turystycznym. Dwiema windami (najpierw jedną, potem drugą) można wjechać na pierwszy taras widokowy. Tutaj przez przeszklone zegary można podziwiać panoramę miasta. Jest jeszcze drugi taras, na który wchodzi się po schodach z pierwszego. Jest on na świeżym powietrzu i można zobaczyć tu całą panoramę miasta i pobliskich gór.

Następnie schodząc schodami mija się sale z wystawami. Jest tu jedna stała ekspozycja Nadleśnictwa Świdnica. Pozostałe wystawy z tego co się orientuję są czasowe. Zdecydowanie polecam.

widok na Wielką Sowę i wieżę ciśnień

widok przez przeszklony zegar 
na zamkniętym tarasie widokowym

panorama miasta

Katedra Świdnicka pw. św Stanisława i św Wacława

Jej budowę zainicjował Bolko II Świdnicki. Pierwotnie budowana w stylu gotyckim, jednak po wielu historycznych wydarzeniach zyskała barokowy wystrój wnętrza. Posiada mierzącą 103 metry wieżę, która nie jest udostępniona do zwiedzania. 

Katedra Świdnicka

główny ołtarz


Można o niej dużo napisać, jednak pozwolę sobie oszczędzić tego opisu nie powielając tego, co można o niej przeczytać w internecie i w przewodnikach turystycznych.

Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

Jest to największe prywatne muzeum broni w Polsce. Założył je i zebrał eksponaty p. Stanisław Gabryś. Jest on pasjonatem broni. Można tu zobaczyć uzbrojenie XIX i XX wieku. Odwiedzający je turyści znajdą tutaj elementy uzbrojenia i ekwipunku armii, odznaczenia (w tym krzyż Virtuti Militari), armaty, wozy bojowe i samoloty. W tym roku powstała tam też nowa atrakcja, jazda haubicą po polu. Większość pojazdów jest sprawna, a wszystko zachowane w bardzo dobry stanie.



Muzeum Broni i Militariów

replika samolotu Czerwonego Barona

Haubica

Tym razem pozwoliłem sobie na krótkie opisy nie chcąc powielać tego co jest w internecie. Jest za to nieco więcej zdjęć, które mam nadzieję, zachęcą Cię do odwiedzenia tego miasta. Nie są to wszystkie atrakcje, jest ich dużo więcej. Opiszę kolejne za jakiś czas.

Jeśli spodobało Ci się to co piszę to subskrybuj mój blog, oraz zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku. link do strony znajduje się tutaj. Następny wpis już za tydzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz