Srebrna góra jest niewielkim miasteczkiem turystycznym położonym w dolinie Srebrnej w gminie Stoszowice. Miasteczko ciągnie się pod górę w kierunku przełęczy Srebrnej, z której prowadzą drogi na forty górskie. Można tu spotkać posągi wykonane z piaskowca przedstawiające żołnierzy epoki napoleońskiej. Wiąże się to z historią fortów, których nie zdobyła armia Napoleona Bonapartego pod dowództwem jego brata. Poza tym atrakcjami samego miasteczka są wioska indiańska i park linowy. Miasteczko ma w planach otworzenie dla turystów kopalni srebra która dawniej napędzała ekonomicznie powstanie tego miejsca.
żołnierz epoki napoleońskiej
figura z piaskowca
Z Przełęczy Srebrnej można dotrzeć do 4 najbardziej znanych fortów. Najbliżej po lewej stronie idąc od Srebrnej Góry jest fort Ostróg. Osobiście nigdy tam nie byłem i ciężko mi cokolwiek o nim napisać.
Skręcając w prawo można dostać się na trzy forty- Donżon (jądro), Wysoka Skała (dawny fort Harcerz), oraz dziki fort rogowiec.
Fort Wysoka Skała jest fortem bocznym znajdującym się zaraz obok Donżona. Jest on zamknięty dla zwiedzających. Gmina Stoszowice dzierżawi go organizacjom turystycznym (od kilku lat jest to centrum turystyki niekonwencjonalnej) do celów między innymi kolonii dla dzieci. Fort jest dostosowany do nocowania na nim (można rozbić namioty, lub spać w kazamatach)
Fort główny, czyli Donżon jest jednocześnie największym fortem ze wszystkich czterech. Posiada on tarasy które były doskonałym miejscem na umieszczenie na nich armat (do dzisiaj stoją tam armaty i ich rekonstrukcje). Fort udostępniony jest do zwiedzania z przewodnikami, którzy są ubrani w mundury żołnierzy z epoki. Odbywa się tam wiele imprez, od rekonstrukcji bitew, przez koncerty po imprezy sportowe.
Fort rogowiec jest najbardziej dzikim fortem. można tam wejść w kazamaty na własne ryzyko. Nie ma tam doprowadzonego prądu, nie oprowadzi nas po nim przewodnik. Część kazamat jest zasypanych, a do zwiedzania warto wziąć ze sobą dobrą latarkę.
Przed wejściem do Donżona jest rozwieszona po drzewach tyrolka. Całość trasy ciągnie się nad fosą Donżona i po zboczu góry miejscami osiągając wysokość około 40 metrów nad ziemią. Całość ma około 600 metrów długości. Dodatkową atrakcja jest przepinanie się z liny na linę na podestach przytwierdzonych do drzew.
Z przełęczy do Donżona można dotrzeć kolejką lub pieszo asfaltową drogą. po drodze przechodzi się obok willi Hubertus, która jest jednocześnie schroniskiem PTTK. Na całą dolinę roztaczają się przepiękne widoki.
widok na Srebrną Górę
Srebrna Góra jest doskonałym wyborem na spędzenie tu weekendu. ilość atrakcji nie pozwoli się tutaj nudzić, a pobliskie góry są doskonałe na piesze wycieczki. Ja ze swojej strony polecam to miejsce, tym bardziej, ze nie jest to daleko od Wrocławia.
Jeśli spodobało Ci się to co tu napisałem, to subskrybuj mojego bloga wciskając niebieski przycisk obserwuj w prawym górnym rogu strony na komputerze, oraz polub mój fan page na facebooku. link do strony na fb jest tutaj
świetny wypad :) w wolnej chwili zapraszam do Kłodzka - nasz twierdza też jest mega ciekawa :D
OdpowiedzUsuń